Bozkırlılar Derneği

Bozkırın Ünlüleri

 

Prof. Dr. MUSTAFA ÖZ

3.10.1925’de Konya’nın Bozkır ilçesinde toprak damlı bir evde doğdu. 12 kardeştiler. Devlet parasız yatılı okullarında okuyarak 1950 yılında İÜ Tıp Fakültesini de burslu bitirdi. Mecburi hizmet ve askerliğini yaptıktan sonra kendi deyimiyle Türkiye’de torpil bulup ihtisas yapamadığı için özel yazışmalar sonunda hiç dil bilmediği Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Kısa sürede İngilizceyi öğrenip Cleveland’da Doctor’s Hospital’da 1959 ‘da genel cerrah ünvanını aldı. Aynı yıl Atabay ailesinden Suna Hanım ile evlendi. 1960 ‘da Atlanta Emory, Üniversity Hospital’de toraks ve kardiyovasküler cerrahi uzmanlığı tamamladı. Board’unu vererek diplomat unvanını aldı. Aynı yıl oğlu, kendisi gibi kalb-damar cerrahı olan hepimizin yakından tanıdığı Mehmet Öz doğdu. Daha sonra Seval ve Nazlım diye iki kız çocuğu da dünyaya geldi. Philedelphia’da Jefferson Medical School’un Medicine Center of Delaware’de cerrahi eğitim direktörlüğünden, prof olarak başkanlığa kadar yükseldi. ABD’de 46 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye deneyimlerini kazandırmak ve ülke sevgisinden dolayı dönüş yaptı. Bilim Üniversitesi Cerrahi Bilimler Dalı Başkanıdır. Florence Nightingale Hastanesi’nde mesleğini icra etmektedir. Özellikle osefajektomi denen ameliyatı Türkiye’de en iyi icra eden doktorlardan biridir.

 

Prof. Dr. MEHMET ÖZ

Prof. Dr. Mehmet Öz, 11 Haziran 1960'da babasının görev yaptığı Cleveland'da doğdu. 1982'de Harvard Üniversitesi'ni bitirdi, 1986'da Pensilvanya Üniversitesi'nden tıp doktoru unvanını aldı. Halen Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi Profesörü olan Öz, ayrıca aynı üniversitenin Tamamlayıcı Tıp Programı'nın kurucusu. Aynı zamanda yardımcı kalp cerrahi gereçleri programını da yürüten Öz'ün kalp transplantasyonu, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve sağlık kontrolü üzerine araştırmaları var. Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor olan genç bilim adamı, 1999 Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda ‘‘Yarının Lideri’’ olarak seçildi. 350'nin üstünde orijinal yayına, kitaplara, makalelere ve birçok patente sahip. CNN, NBC, ABC ve CBS'de birçok kez yer alan Prof. Öz 1996'da ‘‘Yılın Amerikan-Türk Adamı’’ seçildi. 1968'lerde Michael de Bakey ve Denton Cooley'in başını çektiği ekipte yer alan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Gerald Lemole'nin kızı Lisa Jane ile evli olan Mehmet Öz'ün Defne Nur, Arabella Sezen, Zoe Yasemin ve Oliver Mustafa adlı dört çocuğu var.

 

 

 

Prof. FARUK SÜMER

1924 yılında Konya’nın Bozkır ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi’nde doktora çalışmasını yaptı. Akademik hayatına burada devam etti. Bir çok makale, tebliğ, ansiklopedi maddesi ve araştırmaya imza attı. Bu eserlerinin bir kısmı çeşitli dillerde yayınlandı. Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da pek çok görev aldı. Türk tarihini özellikle Oğuzların tarihini anlatmak için çalışmalar yaptı, konferans, panel ve makaleler yayınladı. Avrupa ülkeleri ve Türkmenistan’da yaptığı çalışmaları değerini bir kat daha arttırdı. 1995 yılında vefat etti. ESERLERİ: Sümer’in en önemli eseri Oğuzlar kitabıdır. Karakoyunlular, Safevîler, Kitab-ı Diyarbakriyya, Çepniler, Yabanlu Pazarı, Türk Devletlerinde Şahıs Adları ve Turkısh Archıtecture diğer kitaplarıdır. 

 

 

MEHMET TANRISEVER

1953 yılında Konya’nın Bozkır ilçesi Bağyurdu köyünde doğdu. İlkokulu bitirir bitizmez çalışma hayatına atıldı. Henüz genç yaşta girişimci ve aktif kişiliği ile dikkat çekti. Bir zamanlar Türkiye'nin önemli firmalarından biri olan Mert Çelik'i kurdu. Aynı dönemde sinema ve sanata da ilgi duydu. İlk olarak yapımcı olarak Minyeli Abdullah filmi ile Türk sinemasında ismini duyurdu. Bu filmin başarılı olması üzerine devamını çekti. Yönetmen kimliği ile 1991'de Sürgün (film)'i ile seyirci karşısına çıktı. Bu filmle uluslararası 45. Salemo Film Festivali ve 11. Taşkent Film Festivalinde ödüller aldı. Aynı dönemde bir çok yerli filmin de yapımcılığını üstlendi. Kişisel hayatı ve dünyaya bakış açısıyla ilgili konuları içeren 'Varolmanın Yolunda Zengin Olmak' adlı kitabını yazdı. Evli ve 3 çocuk babası olan Mehmet TANRISEVER; işadamı, yapımcı ve yönetmen olduğu gibi aynı zamanda etrafına pozitif enerji veren bir düşünürdür. 

 

 

 

 

 

 

09 Aralık 2012
9864 kez okundu.